Sırada metromuz, dar gelirliye ucuz kiralık konut projemiz var

“Meğer, büyükşehir belediye meclisinde çoğunluk olmak ne güzelmiş. Ben nazik bir biçimde önerimi yapıyorum, muhalefet yine aynı şekilde görüşünü açıklıyor. Oylama yapıyoruz. İnanın bu durumdan çok memnun oldum. Her zaman muhalefetin önerilerini de dikkate alacağız, peşinen önerilerini reddetme gibi bir çaba içinde olmayacağız.”

Bu sözleri Mersin Büyükşehir Belediyle Başkanı Vahap Seçer söyledi. 2019’da yüzde 45’le kazandığı seçimi, bu kez oylarını 14.4 puan artırarak yüzde 59.52 ile kazandı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan sonra en çok oyu alan başkan oldu. Seçer, bu başarıyı belediye hizmetlerinin halka yansıması olarak görüyor.

Vahap Seçer, SÖZCÜ Medya Grubu Ankara Temsilcisi ve yazarımız Saygı Öztürk’e konuştu.

10 LİRAYA YEMEK

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, burun farkıyla Vahap Seçer’i geride bıraktı. Sosyal belediyecilikte hayli iddialı olan, adeta yapılmayanları yapan Vahap Seçer şu örnekleri veriyor: Sosyal belediyecilikte, Mersin Belediyesi’nin Türkiye’de duyulan politikaları oldu. Mersin Belediyesi kadına, çocuğa, öğrenciye, yaşlıya, engelliye herkese dokundu. 5 yıldır öğrenciler bir lira karşılığında toplu ulaşımdan yararlanıyor. 10 TL’ye 3 kap yemek veriyoruz. ‘2024’e kadar fiyat değiştirmeyeceğim’ demiştim. Sözümü de tuttum. Tabi bazı düzenlemeler yapacağız. Mersin, tarım sektörünün yaygın olduğu bir ilimiz. Özellikle kadın üreticiler, küçük aile işletmelerine yönelik tarım politikaları çok etkili oluyor. Hayvancılık, fide ve fidan, tarımsal girdi destekleri üreticiyi etkiliyor. Seçer izlediği politikayı şöyle anlatıyor: İnsanların direkt yardım almasından ziyade çalışıp emek edip para kazanmasını sağlayacak projeler daha kalıcı, daha toplumsal dönüşü olan projelerdir. Bazı politikalarınız direkt yardım olarak yapılabilir ama insanların kendi ayakları üzerinde durarak, çalışarak üreterek hem ülke ekonomisine hem de kendi aile bütçelerine katkı sağlamalarına destek vermenin daha etkin politikalar olduğunu düşünüyorum.

Mersin’i metroya kavuşturmak için 47 kilometrelik proje yapıldı 3,5 km’lik yeraltı metro inşaatı başlatılmıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan dış finans kullanımı izni gecikti. Başkan Seçer, metro konusunda şunları söylüyor: Gecikme bizi olumsuz etkiledi ve çalışmalarımız bizden kaynaklanmayan sebeplerle iki yıl gecikti. O problemi de aştık. Şimdi süratle tekrar metro inşaatı devam edecek. 2,5 yıl içinde Mersin halkını metro ile buluşturup seyahat etmelerini sağlayacağız. Raylı sistem modelleri içerisinde metro, hafif raylı sistem ve tramvay olmak üzere çeşitli uygulamalarımız olacak. Projelerimizi bu yönde hazırladık. Bir kısmını dış finansmanla bir kısmını da kendi öz kaynaklarımızla yapacağız. Geçtiğimiz dönem yaşadığımız .elediye meclis çoğunluğu sorunu bu dönem yok. Bu da özellikle kaynak yaratma konusunda elimizi rahatlatan önemli bir gelişme oldu.

Vahap Seçer’in Mersinliler’e verdiği sözlerden birisi de sosyal konut yapımıydı. Nasıl yapacağını şöyle anlatıyor: Mersin’in fiili nüfusu 2,5 milyon. Resmi nüfusunun yaklaşık 600 bin fazlası. Ev kiraları ateş pahası. Sosyal konut yapacağız. Böylece alt gelir grubu vatandaşlarımıza hem kiralık ev edinme imkanı sunacağız hem de uygun fiyatlarla ve taksitlerle mülk edinmelerini sağlayacağız. Mersin merkez, Tarsus başta olmak üzere nüfusun yüzde 75’inin yaşadığı yer. Mersin’in alt gelir gruplarına hitap eden binlerce konuta ihtiyacı var. İki ilçemizde yerini belirledik. 6 ay içerisinde konut üretimine başlayacağız Belediye başkanlarıyla da görüştük. Tarsus’u kazanmamız, Tarsus’a bize yakın bir başkanın gelmesi önemli. Konut üreteceğimiz arazi de çok.

Seçer, sosyal politikalara zenginleştirerek devam edeceklerini, tarım desteklerini artıracaklarını belirtiyor. Tarıma nasıl farklı bir destek vereceğini de şöyle açıklıyor: Mersin’de tarıma ilk kez GES (güneş enerji santralleri) desteği sağlayacağız. Sulama kooperatifleri elektrik giderleri konusunda mustarip. Bu zorluğu aşmaları için güneş enerji santrallerinden destek vereceğiz. Mersin’e daha geniş yeşil alanlar kazandırmak için verdiğimiz sözlerin arasında 500 dönümlük Müftü Deresi Yaşam Parkı projemiz de var. İlk dönemimizde o bölgede imar çalışmalarını tamamladık. Şu anda projeye çalışılıyor. Yakın zamanda bu yaşam vadisinin yapımına başlayacağız. Seçilen yeni başkanlar nasıl bir belediye devraldıklarını, borçlarının ne olduğunu halka duyuruyor. Vahap Seçer de, seçildiği 2019 yılında Mersin’de borçlu bir belediye aldığını hatırlatıyor. Peki bu yükün altından nasıl kalkılacak? Vahap Seçer’in formülü şöyle: İyi belediyecilik; iyi insan kaynağı ve iyi finansman yönetiminden geçer. Yeni belediye başkanlarının süratle kadrolarını liyakati öne alarak revize etmeleri gerekir. Konusuna hakim, birikimli, başarılı bürokratlarla çalışma zorunluluğu var. Kucağında bulduğu mali tabloyu iyi analiz edip bir an önce farklı enstrümanları da kullanarak mali disiplini sağlamalarını tavsiye ediyorum. Bu iki temel konuyu düzene koydukları takdirde 5 yıllık sürede çok başarılı işler yaparlar. Biz bunu ilk 5 yılımızda deneyimledik ve başarılı olduk.

İŞİ BİLEN KADRO LAZIM

Belediyelerin bu kadar borç bırakmalarının nedeni israf, bilinçsiz ve gereksiz projeler, 1 liralık işi 10 liraya yaptırmak, kısaca yanlış yönetimdir. İyi bir belediye başkanı olabilmek için bu risk yönetimini yapabilmek ve yönetebilmek gerekir. Her belediyenin kendine özgü özelliği var. Analiz edecekler ve belediyelerini bu kaostan çıkaracaklar. Bizim de başımıza geldi. Oturduk işi bilen bir kadro oluşturduk, mali disiplini sağlamak için gereksiz harcamaları ortadan kaldırdık, Parayı dikkatli harcadık.

Farklı yaşamlara saygılı olacağız, bu kırmızı çizgi

Başkan Vahap Seçer, Mersin’in farklı yaşam biçimlerine ev sahipliği yapan, insanların huzurla bir arada yaşadığı bir kent olduğunu, belediyenin toplumun farklı kesimlerinin taleplerine cevap verdiğini, uygulamaya koydukları projelerle herkese dokunduklarını belirtti. Seçer, sözlerini şöyle sürdürdü: 400 dönümlük, 7,5 km sahil parkımızda kafeleri ranta değil halka açtık. Parktaki 20 kafeden, içkili yerler krokisinde 5 tane kafemiz var.  Buralarda da hafif alkollü içecekler satılabiliyor. İsteyen burayı kullanabilir, isteyen kahvaltı salonumuzda kahvaltı yapabilir, isteyen çocuklarıyla zaman geçirebileceği Trafik Park’taki ya da Survivor Eğlence Parkı’mızdaki kafeleri tercih edebilir. Yani herkesin talebine, ihtiyacına cevap veren kafelerimiz mevcut, kullanabilirler. Bu kafeleri 2020 yılından bu yana peyderpey açtık. İddialarda ise bu kafelerin seçim sonrası açıldığı var. Öyle bir şey yok, tamamen spekülatif amaçlı, kafa karıştırıcı ve Mersin’in huzurunu bozmaya yöneliktir. Bu tip iddiaları dikkate almıyoruz.

Güvenoyu aldık

Mersin halkının belediye hizmetlerinden memnun olduğunu ifade eden Seçer, “Seçmenlerimiz, 31 Mart’ta yüzde 60’a ulaşan destekle bize güvenoyu verdi.  Mersin’de bütün yaşam tarzları ya da bütün kesimler bir arada özgürce mutlu bir şekilde yaşıyor ve bu durum böyle devam edecektir. 2019’da yönetime geldiğimizdeki Mersin’le şimdiki Mersin arasında muazzam fark var. Bunu Mersin dışında yaşayıp zaman zaman Mersin’e gelen insanlardan memnuniyetle duyuyoruz. Mersin hem ülkemizin, hem de bölgenin gıptayla bakacağı bir cazibe merkezi haline gelecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir